Sýrárna Květná

PŘÍBĚH SÝRŮ Z KVĚTNÉ ZAHRADY – SÝRŮ JAKÉ MAJÍ BÝT

Nesmělé začátky spadají do roku 2009, kdy jsme zkoušeli vyrábět první sýry v hrnci na plotně. Bavilo nás to a s postupným nabýváním zkušeností nás naše práce každým rokem baví čím dál víc. Důkazem naší kvalitní práce nám je výhra v soutěži Pardubický mls, kde náš zrající kravský sýr získal v roce 2019 absolutní vítězství v kategorii mléčné výrobky. 

Mléko od krav i koz zpracováváme v naší sýrárně. Část mléka prodáváme zájemcům čerstvé nepasterované i pasterované. Mléko šetrně pasterujeme na 70 °C, čímž je zachováno vhodné složení mléka – zůstává původní enzymatická zdravá hodnota mléka a neprobíhá proces homogenizace. Mléko, které neprodáme, zpracujeme a vyrobíme sýry, tvaroh nebo máslo. Při výrobě sýrů používáme pouze mlékárenské kultury a mikrobiální syřidla neživočišného původu. Vyrábíme sýry čerstvé, pařené, uzené i zrající. Zrající sýry zrají v původním kamenném sklepě pod sýrárnou, a to několik měsíců i let. Výsledkem jsou zrající sýry jedinečných vlastností a chutí srovnatelných se sýry z Rakouska, Švýcarska a dalších sýrařských velmocí.

V roce 2021 jsme uvedli na trh unikátní nepasterovaný zrající sýr s názvem Květenský poklad. Sýr se vyznačuje výraznou lehce nakyslou chutí. Tento sýr zraje v našem sklepě minimálně 4 měsíce. Pokud je syrové mléko použito k výrobě tvrdých sýrů s dobou zrání delší než 2 měsíce, je zcela vyloučeno, aby tento sýr obsahoval uvnitř sýrového těsta nějaké patogenní mikroorganizmy. Prostředí uvnitř takového sýru obsahuje tak málo vody, že nejen množení, ale i pouhé delší přežívání takových mikroorganismů uvnitř sýru není možné. Sýr Květenský poklad vyrobený z mléka bez pasterace je unikátní v rámci celé České republiky. V roce 2021 získal značku „Regionální potravina Pardubického kraje“.

V roce 2022 jsme převzali provoz sýrárny v Oldřiši, ve které vyrábíme řadu dalších sýrů a mléčných výrobků, zejména jogurty a kefíry z kozího i kravského mléka a také skvělý sýr Cottage.

Naše sýry koupíte jak u nás na farmě, v našem Obchůdku Květná, přes portál www.scuk.cz a také v online obchodě www.rohlik.cz

Kontakt:

tel: +420 605 597 324

e-mail: syrarna@kvetnazahrada.cz