Sýrárna

Od roku 2013 jsme připravovali otevření Sýrárny, která za podpory Pardubického kraje a z vlastních prostředků zahájila činnost v květnu 2014.

Zpracováváme mléko od našich krav a koz. Pro produkci kravského mléka jsme si vybrali plemeno švýcarského hnědého skotu. Jedná se o jedno z nejstarších kulturních plemen. Ve Švýcarsku je toto horské plemeno chováno pro svou velmi dobrou kvalitu mléka, protože nadpoloviční většina populace tohoto plemene je nositelem alely B (alely B kapakaseinu) typu A2.

 

Proč je tento fakt tak důležitý? Typ A2 mléka, dle četných vědeckých studií a odborných prací, nevytváří v lidském těle při trávení silný opiod BCM7–beta-casomorphin-7, na rozdíl od mléka A1. Česky řečeno, je velmi pravděpodobné, že konzumací A2 mléka si nevytváříme narkotikum, které nás následně negativně ovlivňuje.

Typ A2 mléka produkují: plemena krav Guernsey, Jersey, Hnědé Švýcarské, Asijská a Africká plemena, ovce a kozy. Patří sem také lidské mléko.

Stádečko koz je složeno z původních českých plemen, převažuje česká hnědá koza.

Naše sýry si můžete zakoupit u nás na farmě, na webu scuk.cz, v obchůdku v Květné a partnerských prodejnách v Poličce a ve Svitavách.

Naše produkty jsme od poloviny února začali prodávat přes Scuk.cz, kde naleznete fotografie včetně popisu a cen.

Nyní je aktivní výdejní skupina Litomyšl a Krásné, další výdejní místa v nejbližším okolí budou následovat. ​